Türk Anneler Derneği Semineri

Türkçe Yazıldığı Gibi Okunan Bir Dil Değildir’

TAD (Türk Anneler Derneği) Bursa Şubesi’nin Crowne Plaza’da gerçekleşen Şubat ayı olağan toplantısının konuk konuşmacısı Diksiyon Eğitmeni Deniz Çevik oldu.

Crowne Plaza’da gerçekleşen TAD Bursa Şubesi Şubat ayı toplantısının açılış konuşmasını yapan TAD Bursa Şubesi Başkanı Hale Sivrioğlu, TAD ve Doğa Koleji işbirliğiyle gerçekleşen ‘Köstebekgiller’ film galası ve Belediye Huzurevi’ne yaptıkları ziyaretten bahsederek katılımlarından dolayı üyelere teşekkürlerini sundu.

Türk Anneler Derneği Yönetim Kurulu ve üyelerinin katıldığı toplantıda konuk konuşmacı olan Diksiyon Eğitmeni Deniz Çevik, Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir diyerek, konukları doğru, etkili ve güzel konuşma teknikleri hakkında bilgilendirdi. Diksiyonun, söz söyleme sanatı olduğunun altını çizen Deniz Çevik, diksiyonun öğrenilen bir şey olduğunu ve bununla ilgili eğitim alınması gerektiğini vurguladı. Deniz Çevik dilbilgisi hakkında bilgiler verdiği sırada, Dünya’da en çok konuşulan diller arasında Türkçe beşinci sırada yer alırken ilk sırada Çince’nin yer aldığını söyleyerek dilin ulusların kimlik belgesi olduğunu belirtti.

Dil bilgisi, nefes alma teknikleri, ses bilgisi, kelimeler (yanlış söylenilen kelimelerin doğru biçimleri), konuşma kuralları, söyleniş ve boğumlama, vurgu, tonlama, ulama, anlatım, konuşma hızı, beden dili, toplum karşısında konuşmanın incelikleri tek tek anlatıldı. Deniz Çevik, karşımızdaki insanı etkilemede kelimelerin etkisinin %7, sesin etkisinin %38 oranında iken en çok oranın %55 ile beden dili olduğunu dile getirdi. Deniz Çevik, doğru ve etkili konuşma tekniklerini aktarırken, verdiği örneklerle, üyelerle karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak keyifli anlar yaşandı. Deniz Çevik konuşmasının sonunda, konuşma duyularının geliştirilmesi için egzersiz olarak tekerlemelerden faydalanabileceği belirterek, Türkçeyi doğru kullanmak için en başta sözlük kullanma alışkanlığının edinilmesi gerekliliğinin altını çizdi.

Toplantının sonunda katılımlarından dolayı Diksiyon Eğitmeni Deniz Çevik’ya, Başkan Hale Sivrioğlu tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Yaklaşmakta olan 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla TAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, üyelere ve misafirlere gül takdim ederek ‘Sevgililer Günü’nü kutladı.

Sena Kabail

TAD Bursa Şubesi PR Sorumlusu

Kükürtlü Mah. Park Sok. Park Apt. No:15 Giriş Kat Osmangazi/BURSA

Tel : 0224 246 8668 Fax: 0224 246 8669

Pin It on Pinterest